AKCE
  TESTY FUNKCE PÁTEŘE

  AŤ UŽ ZÁDA NEBOLÍ
  SPRÁVNÉ POHYBOVÉ NÁVYKY

  ZÁKLADNÍ REHABILITACE PÁTEŘE
  CVIKY NA PÁTEŘ

  CVIČENÍ DLE MOJŽÍŠOVÉ
  PRÁCE S DECHEM
  PĚT TIBEŤANŮ
  
PŘÍRODNÍ STRAVA
  CENÍK

TESTY FUNKCE PÁTEŘE

Následující testy Vám umožní ověřit si, jak jsou na tom Vaše záda. Odolnost proti eventuálním problémům s páteří je dána suverénností, s jakou se Vám podaří tyto testy provést. Pokud nedosáhnete uspokojivého výsledku, ale zrovna potíže nemáte, jde bohužel o nestabilní stav a problémy se pravděpodobně brzy dostaví.

 

Posazování z lehu

Minimální varianta:

V tomto testu zjišťujeme stav břišního svalstva - protože to významně chrání naši bederní páteř. Pokud zvládneme alespoň tuto variantu, znamená to, že břišní svaly nejsou hrozivě ochablé, ale ještě to nevypovídá o tom, zda jsou v pořádku. Pokud cvik nezvládnete, je jen otázkou krátkého času, kdy se dostaví potíže s bederní páteří (pokud je už náhodou nemáte) - je nejvyšší čas začít posilovat břišní svaly.

Začněte lehem na zádech, kolena jsou ohnutá v kloubech, chodidla leží volně na podložce (nejste pod ničím zapření). Horní končetiny natažené v loktech podél těla. Předpažíme ruce a zvedáme se za nataženýma rukama pomalu, plynule (bez švihu) přes nahrbení do sedu. Tlak chodidel do podložky se přitom může zmenšit, ale celá chodidla se neustále podložky dotýkají.

Chyby při provedení:

 pohyb je prováděn švihem
 dochází k nadzvednutí plošek nohou od podložky
 nohy si cvičící zapře - např. pod skříň

Nedostatečné provedení je při:

 ochabnutí břišních svalů
 obtížnější provedení je při tuhé bederní páteři nebo při větší nadváze (to však nemá vliv na hodnocení výsledku testu, je pak třeba navíc zapracovat i na těchto dílčích problémech)

Základní varianta:

Pokud jsou Vaše břišní svaly v dobrém stavu, dokážete zacvičit následujících variantu. V praxi to znamená, že byste měli zvládnout běžnou zátěž. Začátek a provedení jako v předchozí variantě, ruce však při posazování nebudou v předpažení, ale jsou s propletenými prsty v týle.

Pokročilejší varianta:

Pokud mají Vaše břišní svaly rezervy, dokážete zacvičit některou z následujících následujících variant. V praxi byste pak měli zvládnout i občasnou zátěž, která převyšuje zátěž běžnou.

Začátek a provedení jako v minimální variantě. Položte ale dlaně na lopatky (předloktí se kříží v týle). Lehčí varianta (máte malé rezervy) - špičky nohou se mohou odlepit, paty zůstávají na podložce. Těžší varianta (máte solidní rezervy) - celá chodidla zůstávají na podložce.

  <<< Předchozí Další >>>

 

  TaoMassage © 2014