AKCE
  TESTY FUNKCE PÁTEŘE

  AŤ UŽ ZÁDA NEBOLÍ
  SPRÁVNÉ POHYBOVÉ NÁVYKY

  ZÁKLADNÍ REHABILITACE PÁTEŘE
  CVIKY NA PÁTEŘ

  CVIČENÍ DLE MOJŽÍŠOVÉ
  PRÁCE S DECHEM
  PĚT TIBEŤANŮ
  
PŘÍRODNÍ STRAVA
  CENÍK

CVIKY NA PÁTEŘ

Pomocí cvičení si udržíme dobrou kondici i správné držení těla. Chráníme se současně před potížemi, ke kterým vede držení vadné. Jsou tu uvedeny série cviků s různým zaměřením.Ten, kdo si neumí své cvičení správně rozvrhnout tím často předem odsuzuje k neúspěchu své odhodlání "konečně začít se sebou něco dělat" - jako u diet při "jo-jo" efektu. Je lépe zapřemýšlet, co a jak přizpůsobit, než začínat příliš zprudka a pak cvičení brzy zanechat. Poctivost se neměří zatínáním zubů, ale pravidelností, vytrvalostí a kreativním přístupem ke cvičení.

 

Seznam cviků

  PROCVIČENÍ KRČNÍ PÁTEŘE
  AUTOMOBILIZACE HRUDNÍ PÁTEŘE
  PROCVIČENÍ BEDERNÍ PÁTEŘE
  AUTOMOBILIZACE SI

 

Automobilizace SI

Co je SI

Křížovo - kyčelní skloubení (sakro-iliakální) je spojení kosti křížové s kostmi kyčelními – společně tak vytváří pánev na obrázku je pohled zezadu) Jeho osa je na obrázku modře.
Kloubní plochy SI jsou nerovné a proto je jeho pohyblivost nízká – dovoluje jen drobné viklavé pohyby (kvůli tomu mají všechny cviky na jeho procvičení malý rozsah pohybu). Jeho zatuhnutí je bolestivé. Umí taky napodobit i bolest bederní páteře či kyčelního kloubu.
Nápravou bolestivé blokády SI je mobilizace nebo automobilizace. Bez vyšetření lékařem ji lze zkusit, pokud vzniku nepředcházel úraz. V případě, že cvičení bolesti zhoršuje nebo ani po týdnu nepřinese úlevu, je třeba lékařské vyšetření.
Při procvičování SI vždy ucítíme jemné rozhýbávání v místě červené linie na obrázku

Na břiše

Leh na břiše, ruce složené pod čelem. Začneme přitahovat levou nohu do plazení, ale přitom si hlídáme levý bok. V okamžiku, kdy máme pocit, že se levý bok začíná odlepovat od podložky, zastavíme pohyb levou nohou. V této pozici je výdrž s tlakem boků a levého kolena do podložky. Pak povolíme a provedeme na druhou stranu.

Na boku

Leh na pravém boku. Pravou ruku dáme pod hlavu, pravou nohu skrčíme v koleni, máme levou v koleni nataženou, v kotníku děláme "fajku". Levou nohu zatlačíme vnitřním kotníkem do podložky a vytáh­neme do dálky. Výdrž. Totéž na druhém boku.

Pejsek

Vzpor klečmo, zvedneme střídavě pokrčenou pravou a levou nohu do boku (na pejska). Boky při tom zpevníme a nepřetáčíme. Důležité je hlídat si, že kole­no zdvižené nohy musí být minimálně(!) tak vysoko, jako její kotník. Účinnost cviku závisí na uvedených podmínkách nikoli jen na tom, jak vysoko je kotník.

Sunutí kolena

Vzpor klečmo, naznačíme sunutí pravého kolena po podložce směrem k levé ruce. Pánev s držíme pevně na místě. Po chvíli výdrže se vrátíme zpět a zopakujeme na druhou stranu.

Zanožení

Vzpor klečmo, pak sed na patách, protáhneme ruce dopředu, pak se přesuneme do vzporu a zároveň zanožíme jednu nohu. Nepřetáčíme pánev, boky jsou pevné. Posadíme se zpět na paty, pak nahoru do vzporu a zopakujeme totéž pro druhou nohu.

Na kraji lehátka

Vzpor klečmo na kraji lehátka, pokrčíme lokty a opřeme se o předloktí), vnitřní noha je u kraje lehátka, vnější visí mimo lehátko a je zavěšená nártem a lýtko druhé nohy. Provádíme mírný tah volně visícího kolene nahoru dolů, max. 2cm pod okraj lehátka (noha je stále ve svislé poloze). Lokty a kolena svírají s lehátkem pravý úhel, nesedáme si na paty, nepřetáčíme tělo. Pak totéž na druhou stranu.

 

  TaoMassage © 2014